zvyky na svadbÁch

Je ich skutočne veľa. Tých staroslovanských, tradičných, ale do popredie sa už derú aj nové zvyky, ktoré sa u nás udomácňujú. Je teda z čoho vyberať. Nižšie uvádzam niekoľko možností. Premyslite a vyberte si tie, ktorými chcete svoju svadbu oživiť. Ak sa neviete rozhodnúť, rád Vám poradím...

SPOZNÁTE SVOJU NEVESTU?

Táto milá časť sa nemusí stať nutne súčasťou Vašej svadby, ale ak máte chuť na úvod trochu odľahčiť atmosféru a zabaviť sa, určite odporúčam. Čo potrebujete? 2-3 osoby rôzneho pohlavia, dobrú náladu, trochu fantázie. Ako rekvizity postačí stará sukňa, záclona či záves. 

Keď príde ženích na pytačky, namiesto nevesty mu ponúkneme iné rúče dievky na vydaj. Nevadí, že je to zarastený muž, či Vaša 60-ročná teta. Ženích by mal pravdaže spoznať tú svoju. 

Tip: Do svadby zaradíme podľa nálady a celkového rozpoloženia svadobčanov. 

ODOBIERKA U NEVESTY

Odobierka môže mať rôzne podoby. Nábožná či čiste svedská, len čítaná alebo taká, čo si vyžaduje opakovanie od nevesty a ženícha... Môžete si ju napísať sami, ale aj siahnuť po už overených formách. Môže mať formu básne, či postačí pár úprimných viet. Tak alebo onak, odobierka je čas, kedy si Vy aj Vaši rodičia uvedomíte, že je to naozaj, že od teraz už budete patriť trochu viac niekomu inému ako im samotným. Na záver odobierky pripne nevesta ženíchovi pierko a ženích odovzá neveste svadobnú kyticu.

Na výber mám pre Vás niekoľko rôznych verzií odobierky. Pred svadbou sa dohodneme, ktorý typ odobierky Vám bude vyhovovať najviac.

Tip: Pošlem Vám na výber texty odobierok, z ktorých si môžete vybrať, resp. sami ich doupravovať.

SPRIEVOD KU KOSTOLU/ÚRADU

Hoci v tomto prípade starejší nemá hlavné či poetické slovo a väčšinou ho nie je ani počuť, jeho úloha je veľmi dôležitá. Zoradiť zástup, na nikoho nezabudnúť a viesť zástup v čele. V tomto prípade je viac organizátor, ale veľmi potrebný, keďže vyzerá naozaj zvláštne, keď ľudí obháňa napr. svadobná mama, či nebodaj nevesta :-).

Tip: Ak ide v čele okrem starejšieho aj ľudová hudba, sprievod je veselší.

ZAŤAHOVANIE

Ženíchovi priatelia napnú po skončení obradu pred kostolom, kvetmi, stuhami ale aj plechovkami ozdobený povraz a dovolia novomanželom pokračovať v ceste, až potom, čo ich ženích vyplatí. Týmto sa ženích symbolicky vykupuje zo svojich mládežníckych hriechov.

Tip: Dohodnite si vopred s priateľmi výšku výkupného, nech Vás neprekvapí :-)

ČREPY PRE ŠŤASTIE 

Črepy prinášajú šťastie. A na toto sa nezabúda ani pred hostinou. Súčasťou privítania by mal byť prípitok, na záver ktorého rozbije pohár či tanier organizátor svadby. Mladomanželia potom sklo pozametajú, aby ukázali, ako budú spolu v dome gazdovať. Starejší im to pravdaže  trošku skomplikuje.

Tip: Odporúčam rozbíjať tanier a nie priehľadný pohár, hlavne ak sú na svadbe malé detí. Črepy zo skleného pohára sa zbierajú veľmi ťažko a ľahko sa na zemiprehliadnu.

PRENÁŠANIE NEVESTY CEZ PRAH

Prenášanie nevesty v náručí symbolizuje začiatok nového života. Tento zvyk poznali už v starovekom Ríme. Robilo sa to preto, aby sa nevesta nepotkla, čo by znamenalo nešťastie, a tiež sa tým ochránila pred zlými duchmi, ktorí striehnu pod prahom, a ktorí si myslia, že cez prah prešla len jedna osoba.

Tip: Ak prenášanie nie je možné, môže ženích a nevesta napríklad prah spoločne preskočiť.  V každom prípade odporúčam najprv doma vyskúšať.

PRÍPITOK NA SVADBE

Prípitok na svadobnej hostine môže predniesť prvý družba, či svadobný otec. Či podľa vzoru amerických filmov samotný ženích. Alebo môžete túto úlohu nechať na starejšieho. 

Tip: Aj krátky svadobný prípitok môže byť pre neskúseného človeka stres. Predsa len, bude tam celá rodina. Mám na výber niekoľko verzií, ale rád prečítam tú, ktorú si napíšete sami.

SPOLOČNÉ JEDENIE POLIEVKY 

Jedenie z jedného taniera a kŕmenie navzájom je symbolom budúcej spolupráce a vzájomnej pomoci mladomanželov. Je to zároveň zvyk, ktorý symbolizuje spoločný „krajec", z ktorého budú mladomanželia ukrajovať rovnakým dielom.

Tip: Nechajte si ušiť veľké podbradníky s vyšívaným tradičným motívom. Budú mať určite úspech u svadobčanov a Vy neriskujete zašpinenie sviatočného oblečenia.

CEREMÓNIA RUŽÍ

Veľmi pekná dojímavá chvíľka pre mladomanželov aj svadobčanov. Manželia si na znak lásky a oddanosti vymenia dve ruže. Sľúbia si, že keď sa budú chcieť v budúcnosti jeden druhému ospravedlniť a bude pre nich ťažké nájsť vhodné slová, všetko za nich povie práve takáto ruža ako znak toho, že sa stále vrúcne ľúbia.

Tip: Odporúčam napríklad počas svadobnej hostiny. Môžeme tak vyplniť medzeru, keď budú svadobčania čakať na jedlo. Vopred Vám zašlem text, ktorý si prípadne môžete upraviť.

HÁDZANIE SVADOBNEJ KYTICE

Tá slobodná dievčina, ktorá kyticu chytí, sa vraj do roka vydá. Zväčša je to veľká zábava a bývajú z tejto udalosti veľmi pekné fotky. 

Tip: Odporúčam zaradiť až počas zábavy, kedy sa už dievčatá výborne zabávajú a o to väčšia sranda bude pri chytaní kytice.

KRÁJANIE SVADOBNEJ TORTY

Krájanie svadobnej torty by malo začať nevestou, inak vraj bude manželstvo bezdetné. U nás je tiež zvyk, že krájajú mladomanželia tortu spolu ako prejav oddanosti a vernosti. Všetci hostia by mali tortu aspoň raz ochutnať, aby nepriniesli nešťastie sebe ani páru.

Tip: Tort bude na svadbe určite viac než dosť a bude z čoho vyberať. Zaraďte do svadobnej hostiny tento milý zvyk. Svadbu spestrí a tanečníci budú mať možnosť na chvíľku si oddýchnuť...

SĽUB NEVESTY A ŽENÍCHA

Nevesta, ja ti dávam ako novej gazdinej do daru, túto varechu, okadenú dymom,  okrstenú vínom, okorenenú ženskými jazykmi, aby si ňou dobre varila, sem-tam deti vybila a pred rozhnevaným mužom vždy ochránila. A teraz prisahaj na túto varechu a opakuj po mne:

Prisahám na túto varechu,

Že nebudem robiť neplechu....


Ženích, tebe darujem túto metličku, aby ti pripomínala, že máš vždy dobre povymetať.

A teraz prisahaj na túto metličku a opakuj po mne:

Prisahám na túto metličku,

Že ňou budem biť svokričku,...

SĽUB SVOKIER

Majú svadobné mamy zmysel pre humor? Môžeme to využiť počas samotnej zábavy. Počas sľubu svokier obidve svadobné mamy opakujú sľub, ktorý spoločne dávajú mladomanželom.

Sľubujeme pred týmto slávnostným zhromaždením, 
že budeme pre našich mladých iba samým potešením. 

Že budeme variť, právať 
a vnúčence s radosťou opatrovať. 
Chvíľu jedna, potom druhá, 
aspoň doma nebude nuda..... 

Tip: Text si môžete sami prispôsobiť. Je vhodné vopred na tento sľub upozorniť účinkujúce :-)

TELEGRAMY

Rád prečítam Vaše telegramy so záujmom a tak, aby ich všetci počuli. 

Tip: Poďakujme za všetky telegramy, ale na čítanie vyberme len niektoré, aby sme príliš dlhým čítaním nezabrzdili zábavu.

SVADOBNÉ HRY

Je mnoho hier, ktorými sa dá spestriť svadobná hostina. Napríklad pripíjanie podľa mesiacov narodenia alebo Svadobná tombola, či Sťahovanie podväzku. Každému podľa gusta. Môžeme zaradiť žiadnu alebo hneď niekoľko hier. Všetko závisí od Vášho názoru a zábave na svadbe.

Tip: Zo skúsenosti môžem poradiť, je fajn mať nejakú hru pripravenú, ale o jej zaradení rozhodnúť až na samotnej svadbe. Niekedy je taká dobrá zábava, že je škoda trhať ju svadobnou hrou.

ÚNOS NEVESTY

Symbolizuje odlúčenie nevesty od rodičov a prechod k novému životnému spoločenstvu. Počas hostiny unesú priatelia novomanželov nevestu. Ak ju ženích nenájde, musí zaplatiť výkupné. Toto vlastne zaplatí aj keď ju nájde, ale nazýva sa to "zaplatenie cechu". Býva to vhodná chvíľa pre zábavu pre starších svadobčanov - napr. hru na harmonike a spoločný spev.

Tip: Či zaradiť únos na svadbu je vyslovene na Vašom zvážení. V každom prípade by nemal únos trvať dlho, pretože bez ženícha, nevesty a časti mladých rýchlo klesá zábava na svadbe. Niekto by mal ženíchovi určite naznačiť, kde má nevestu hľadať... Ďalšou komplikáciou môže byť, že nemá kto šoférovať auto na ceste za nevestou, keďže väčšina svadobčanov už pila alkohol. Toto všetko odporúčam zvážiť.

REDOVÝ TANEC

Je tanec svadobčanov buď len s nevestou (vtedy s ňou tancujú zvyčajne muži aj ženy) alebo aj so ženíchom. Zvyčajne sa kombinuje s vyberaním peňazí, aby mali manželia z čoho začať gazdovať. Družička sedí medzi svadobčanmi na stoličke s misou prikrytou utierkou (aby niekto nevidel kto koľko dal) a vyberá peniaze. Svadobčan si zaplatí za tanec a dostane zaň aj koláč či pohárik...

TIP: Tancovanie s mladomanželmi je pekný zvyk. Je len na Vás, či budete vyberať aj peniaze alebo nie, hoci svadobčania to väčšinou očakávajú...

ČEPČENIE NEVESTY

Čepšenie nevesty býva u nás dodnes jeden z najdôležitejších svadobných rituálov. Aj mladomanželia, ktorí vynechajú niektorý zo zvykov, väčšinou tento zvyk do svojej svadobnej hostiny zaradia. Čepčenie sa robieva o polnoci a ide o premenu slobodného dievčaťa na vydatú ženu. Kedysi prebiehalo až po svadobnej noci, neskôr sa pre skracovanie svadby začalo robiť počas nočnej zábavy. 

Prvý družba dostane kľúčovú úlohu presvedčiť nevestu, aby si dala radšej sňať vienok, než prišla o hlavu. Nuž nakoniec ju predsa len presvedčí, aj keď nevesta pravdaže chvíľu odoláva :-). 

Ak sa bojíte, že sa Váš prvý družba na túto úlohu nehodí, či jednoducho prvého družbu na svadbe nemáte, nechajte túto úlohu na starejšieho.

Tip: Čepčenie Vám môžu skrášliť aj dievčatá z lokálneho súboru. Vyrezávaná valaška u prvého družbu, či starejšieho, pravdaže nesmie chýbať!